BLOG

Blokada wyłączania pracy instalacji fotowoltaicznej w lecie i wzrost konsumpcji energii elektrycznej bez oddawania jej do sieci energetycznej.

Prezentujemy układ, który automatycznie włącza grzałki elektryczne do grzania ciepłej wody. Układ działa jak akumulator energii elektrycznej w formie akumulacji ciepła zgromadzonego w wodzie użytkowej.

Układ ponadto zapobiega wyłączaniu instalacji fotowoltaicznej w lecie gdy duża produkcja energii podnosi napięcie sieci energetycznej co powoduje przerwy w pracy instalacji PV.

POMPY CIEPŁA.

Budujesz nowy dom? Pompa ciepła to najlepsze rozwiązanie. Obecnie nawet w 90% dofinansowane są pompy ciepła, które zastępują tak zwane kopciuchy.

Możesz także dostać dofinansowanie do pompy gdy budujesz nowy dom. Szczegóły poniżej.

Dotacje na pompy ciepła.

POLICZ MOC SWOJEJ POMPY CIEPŁA

Pobierz formularz odeślij na adres email- pobierz FORMULARZ

Mój Prąd. Czy instalacja fotowoltaiczna dalej się opłaca.

Od pierwszego kwietnia 2022 roku weszły nowe formy rozliczenia prosumentów. Już nie można rozliczać sięw formie Net Meteringu czyli gromadzenia nadwyżek energii w okresie letnik i odbieranie tej energii w ilości 80% lub 70% zimą, kiedy instalacja fotowoltaiczna produkuje znacznie mniej.

Obecna forma rozliczeń to NET Billing, czyli gromadzenie nadwyżek energii w systemie Operatora Sieci i odsprzedaż nam tej energii po cenach hurtowych Towarowej Giełdy Energii . Jeszcze kilka miesięcy temu wyglądało to słabo, ale spójrzmy na wykres poniżej,

Ceny hurtowe energii elektrycznej

Widać, że za naszą zgromadzoną nadwyżkę energii Operator nie będzie nam płacił 0,20 PLN za 1KWh a raczej 0,40 PLN za 1 KWh lub nawet więcej

Ważne jest aby dobrze dobrać moc elektrowni, bo zwrot ze zgromadzonej nadwyżki dostaniemy tylko do wielkości energii pobranej z systemu. Rozliczamy energię w cyklu rocznym. Operator będzie nam pomniejszał nasze rachunki o przychód jaki zrealizujemy oddając nadwyżki.

Przykład 1

Koszt energii na TGE 0,40 za 1 KWh

Energia oddana do sieci 1000 KWh

energia pobrana z sieci 800 KWh

Operator zwróci nam 800 KWh*0,40=320 PLN

Przykład 2.

Jak wyżej, lecz pobrana energia z sieci 1000 KWh

Operator zwróci nam 1000 KWh*0,40= 400 PLN

Z opisanych przykładów widać, że musimy nauczać się zarządzać naszą energią i dbać o jak największą samo konsumpcję.

Wnioski.

Przy dzisiejszych cenach energii elektrycznej oraz dobrze dobranej mocy instalacji do profilu poboru energii przez klienta, skorzystaniu z PROGRAMU MÓJ PRĄD, gdzie można uzyskać dofinansowanie nawet 20 000,00 PLN- zwrot kosztów inwestycji może wynieść około 7 lat.

Czyste Powietrze – dofinansowanie

Chcesz więcej się dowiedzieć o programie kliknij tutaj- CZYSTE POWIETRZE

Mój Prąd

Mój Prąd to dotacja,

1.- do instalacji fotowoltaicznej do 50 % kosztów. Bez elementów wymienionych poniżej maksymalne dofinasowanie do 4 000,00 PLN

2.- do magazynu ciepła (bojler na ciepłą wodę) z grzałką elektryczną- dofinansowanie max 5 000 PLN

3.-HEMS- układ współpracujący z magazynem ciepła, który włączy automatycznie grzałkę w bojlerze gdy energia wyprodukowana przez instalację fotowoltaiczną jest oddawana do sieci energetycznej- do finansowanie do 3000 PLN

4.- Zakup baterii do instalacji fotowoltaicznej min. poj. 2 kWh- dofinansowanie maksymalne 7 500 PLN

5.- HEMS- układ współpracujący z baterią akumulatorów, który włączy automatycznie grzałkę w bojlerze gdy energia wyprodukowana przez instalację fotowoltaiczną jest oddawana do sieci energetycznej- do finansowanie do 3000 PLN

MAKSYMALNE DOFINANSOWANIE NIE MOŻE PRZEKROCZYĆ 20 500,00 PLN

POMPY CIEPŁA

To doskonały sposób na ogrzewanie domu. Gaz będzie drożał.

Jeżeli chcecie sprawdzić swój dom i policzyć moc potrzebnej pompy ciepła.

Współpraca pompy ciepła i fotowoltaiki to doskonały tandem.

Zadaj pytanie inżynierowi —KONTAKT

Program Mój Prąd dla nowych prosumentów.

WŁAŚNIE WYSTARTOWAŁA NOWA EDYCJA PROGRAMU “MÓJ PRĄD” DLA NOWYCH PROSUMENTÓW.

DOFINANSOWANIE NAWET DO 20 000 PLN.

INSTALACJE FOTOWOLTAICZNE, MAGAZYNY ENERGII, UKŁADY ZARZĄDZANIA ENERGIĄ.

Wniosek Tu- DOTACJA_MÓJ PRĄD

Nowy sposób rozliczenia prosumentów.

Na czym polega net-billing?

System net-billingu zakłada odrębne rozliczenie energii wprowadzonej do sieci elektroenergetycznej i energii elektrycznej pobranej z sieci elektroenergetycznej, w oparciu o wartość ustaloną według ceny giełdowej. W tym systemie prosument ponosi koszty opłaty dystrybucyjnej, ponieważ pobraną energię kupuje ze wszystkimi opłatami (w tym VAT), zgodnie z taryfą swojego sprzedawcy. Prosument kupuje więc energię z wszystkimi opłatami taryfowymi, a sprzedaje bez tych opłat.

Wszystko o panelach fotowoltaicznych

INSTALACJA Z INWERTEREM HUAWEI HYBRYDA

Domowe magazyny energii

Bardzo ciekawy artykuł , polecam-

Domowe magazyny energii czekają na swoją chwilę. Czy będzie program wsparcia?

Panele fotowoltaiczne- współpraca z bateriami.

Do czego w ogóle służy akumulator współpracujący z instalacją fotowoltaiczną, otóż po pierwsze daje możliwość budowy tak zwanych instalacji off-grid, czyli kompletnie odciętych od zasilania z sieci energetycznej. Jednak w dalszej części zajmiemy się drugim wariantem, czyli instalacjami hybrydowymi.

Zatem  energia w bateriach jest gromadzona, kiedy produkcja energii z paneli jest większa niż zapotrzebowanie własne. Wtedy część energii jest gromadzona w bateriach a część oddawana do sieci, Sieć energetyczna jest dla nas również akumulatorem o sprawności 80%, jeśli wybudowaliśmy instalację o mocy do 10 kW, gdy instalacja ma więcej niż 10 kW, sprawność akumulatora spada do 70%. Sprawność nie jest duża, ale akumulator mamy za darmo.

Zatem pytanie jest, – co nam daje taki akumulator ?

Odp.1-Pobieramy znacznie mniej energii z sieci i znacznie mniej oddajemy, ale  finansowo zyskujemy bardzo mało. Dlaczego, bo jeśli oddajemy  dużo energii to przecież 80% tej energii odbieramy za darmo.

Odp.2-Akumulator byłby niezbędny gdyby nie było net-meteringu. Bez net meteringu chcemy, aby możliwie cała wyprodukowana energia została   zużyta w naszym domu. Net-metering kończy się za 15 lat.   Pamiętajmy o tym. Jeśli ktoś zbudował instalację 6 lat temu to pozostaje mu tylko 9 lat.

Odp.3-Akumulator jest zbawienny dla Dystrybutorów energii gdyż stabilizuje  sieć, bo w momencie, gdy przestaje świecić słońce nie muszę więcej energii produkować elektrownie, wtedy zaczynają oddawać energię akumulatory.

Lecz kto nas namówi do inwestycji, aby wspomagać np. PGE Dystrybucja.

No właśnie do tego służą dotacje i one będą.

Prawdopodobnie w nowym programie MÓJ PRĄD.

Fotowoltaika już się spłaca sama. Zwrot inwestycji dobrze zaprojektowanej i zbudowanej to zwrot w ciągu 5-6 lat. Zatem dotacje są już nie celowe.

Teraz należy wspierać baterie akumulatorów do już istniejących instalacji i do nowobudowanych.

Świat idzie w tym kierunku. Pamiętamy jak spadały ceny fotowoltaiki, tak będzie również z bateriami.

Raport National Renewable Energy Laboratory ocenia, że do 2030 roku koszt 1kWh z akumulatora będzie poniżej nawet 150 dolarów amerykańskich.

Obecnie bateria o mocy 5 kW kosztuje około 7000 PLN. Przykładem jest tu bateria LUNAS2000 firmy Huawei.  Huawei  bardzo szybko wprowadza magazyny energii do Europy, które są skalowane, co 5 kW , ale maksymalna moc to 15 kW.

Należy dodać, że inwertery Huawei w wersji MO i M1 już są hybrydami a cena jest niska. Dodatkowo montaż baterii Luna2000 jest dość prosty.

Panele fotowoltaiczne coraz częściej są instalowane wraz z akumulatorami. Biuro badawcze EUPD podaje , że już około 41 % użytkowników paneli fotowoltaicznych ma zainstalowane akumulatory

Zatem wchodzimy w świat baterii w instalacjach fotowoltaicznych i samochodach elektrycznych.


Panele fotowoltaiczne to sposób na tanią energię. Spadające ceny fotowoltaiki powodują, że fotowoltaika coraz bardziej się opłaca. Aby instalacja produkowały dużo energii panele fotowoltaiczne powinny być zaprojektowane, dobrane i zamontowane przez specjalistyczną  firmę. Fotowoltaika działa poprzez zamianę energii fotonów na energię elektryczną w ogniwie fotowoltaicznym


Panele fotowoltaiczne pomagają Masajom w Afryce oczyszczać wodę.

Fotowoltaika wspomaga plemiona w Afryce poprzez produkcję koniecznej energii elektrycznej do produkcji wody pitnej, której na kontynencie afrykański jest coraz mniej w łatwo dostępnej postaci. Link_https://www.pveurope.eu/solar-generator/drinking-water-maasai


Ochrona Ppoż instalacji fotowoltaicznych

Zmiany w prawie wymagają uzgodnień z rzeczoznawcą ochrony ppoż. Instalacje powyżej 6,5 kW wymagają takich uzgodnień. Z aktualnych informacji dla instalacji do 10 kW wymagany będzie jedynie podpis rzeczoznawcy i wyłącznik AC za inwerterem.


WSZYSTKO O PANELACH HALF_CUT.

HALF CUT to inaczej PANEL z ogniwami ciętymi na pół. Tradycyjne ogniwa 156×156 mm po przecięciu na pół powstają dwa ogniwa o wymiarach 156×78 mm. W typowym krzemowym module fotowoltaicznym znajduje się 60 ogniw, w module HALF CUT jest ich 120. Zatem są to dwa mniejsze panele połączone równoległe a to znaczy że płynie dwa razy mniejszy prąd. Czyli są mniejsze opory i straty energii, ponieważ prąd jest mniejszy. Gdzy dolna lub górna część ogniwa jest zacieniona to to drugie ogniwo pracuje normalnie.

  • panele fotowoltaiczne SunPro Power o mocy 330 Wp PERC Half_cut- to obecnie nasz podstawowy panel. 25 lat gwarancji.  Karta panela—–Panel 330 Wp_half_cut
  • Nasze instalacje mają bardzo krótki okres zwrotu inwestycji 4- 5 lat.
  • Wykonujemy profesjonalny projekt programem PV*sol.
  • jeśli chcesz zapytać o cenę instalacji fotowoltaiczną kliknij tuKONTAKT

SunEnergy Poland Sp. z o.o.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij