Fotowoltaika dla firmy

Panele fotowoltaiczne – inwestycja zwraca się nawet po 4 latach

Leasing instalacji fotowoltaicznych- zadaj pytanie

Panele fotowoltaiczne

Prąd elektryczny, który jest produkowany przez panele fotowoltaiczne, wykorzystuje się w dwojaki sposób:

  • zużycie energii na potrzeby własne przedsiębiorstwa. Zdecydowanie bardziej opłaca się wykorzystanie energii na własne potrzeby. Zatem nie powinniśmy przewymiarować mocy instalacji. I lepiej są dopasowane do profilu odbiorcy tym szybciej się spłaci.
  • sprzedaż nadwyżek wyprodukowanego prądu do sieci energetycznej oczywiście jest możliwa, ale na razie cena sprzedaży do operatora sieci jest bardzo niska.

Zwykle korzysta się z obu rozwiązań jednocześnie, ponieważ jest to opcja najbardziej opłacalna. Długo wyczekiwana Ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii, która weszła w życie 1 stycznia 2016 r. mówi, że zakład energetyczny ma obowiązek podłączenia instalacji do sieci, a ponadto musi również odkupić nadwyżki wyprodukowanego prądu, co stwarza niezwykle korzystną sytuację dla przedsiębiorców.

Produkcja energii elektrycznej na potrzeby firmy

W momencie, gdy zakład pracuje prąd produkowany przez instalację fotowoltaiczną zaspokaja potrzeby wszystkich lub części urządzeń w przedsiębiorstwie. Powyższe rozwiązanie pozwala ograniczyć pobór energii od dystrybutora, co prowadzi do znacznego obniżenia rachunków za prąd w skali roku. Skala oszczędności jest sprawą indywidualną, zależną od mocy instalacji fotowoltaicznej oraz zapotrzebowania firmy na energię.

Sprzedaż nadwyżek energii

W czasie, kiedy przedsiębiorstwo nie pracuje (np. weekendy, święta, godziny słoneczne poza godzinami pracy zakładu), całość energii elektrycznej wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne jest sprzedawana do zakładu energetycznego, który jest zobowiązany tę energię odkupić. Fotowoltaika w tym przypadku stanowi czysty zysk dla przedsiębiorstwa – gdy firma posiadająca instalację w danym momencie nie pracuje (np. weekend) i teoretycznie nie przynosi dochodów, w praktyce zarabia dzięki produkcji prądu z instalacji.

Panele fotowoltaiczne ceny i opłacalność

Zawiłość zawartości faktury za energię elektryczną, w doskonały sposób maskuje rzeczywisty koszt zakupu energii. Koszt jednostkowy zakupu powinniśmy liczyć dzieląc kwotę brutto do zapłaty przez ilość pobranej energii czynnej w kWh. Faktura zawiera obie te informacje. Mając na uwadze te informacje oczywistym staje się zalecenie, by skonsumować całość wyprodukowanej energii na potrzeby własne, wówczas po stronie rocznych przychodów uzyskamy kwotę wynikającą z ilości wyprodukowanej energii w ciągu roku przez jednostkowy koszt brutto zakupu energii ( 0,50 zł do 0,70 zł ). Dla przykładu rozpatrzymy dwie wersje eksploatacji instalacji o mocy 40 kWp.

  1. Całość rocznej wyprodukowanej energii zużywamy na potrzeby własne firmy:

Prognozowana roczna produkcja energii          44 000 kWh

Roczne przychody 44 000 kWh x 0,5 zł    =    22 000,00 zł

Koszt już od 110 000,pln

Okres zwrotu inwestycji                                        już od 5 lat

2. Sprzedajemy całość rocznej wyprodukowanej energii:

  • Nie budujemy instalacji “na maxa”
  • Nie ulegamy propozycji domokrążców budowy instalacji o mocy wziętej z sufitu
  • Nie kupujemy bylejakości za najniższą cenę

Policzymy Twoją optymalną moc instalacji. Skantaktuj sie z nami. TUTAJ

SunEnergy Poland Sp. z o.o.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij